Księgarka na regale
  • BLOG
  • O KSIĘGARCE
  • KONTAKT | WSPÓŁPRACA
  • PATRONAT MEDIALNY
  • Instagram
  • facebook
Zaznacz stronę

large_KRAKOWSKA___ok_adka-p

utworzone przez Księgarka na regale | Lis 4, 2020 | 0 komentarzy

Prześlij komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

ksiegarka.na.regale

Elwira Przyjemska
Kalman Segal to dla mnie równie wielkie odkrycie Kalman Segal to dla mnie równie wielkie odkrycie jak swego czasu Etgar Keret, a kto mnie zna, ten wie, że to powiedzieć wiele. Kalman Segal urodził się w 1917 roku w Sanoku i był polsko-żydowskim pisarzem. II wojnę światową przeżył przebywając w łagrze na Komynie, po wojnie wrócił do Polski i osiedlił się ostatecznie w Katowicach, by na znak protestu wyemigrować z Polski w niefortunnym 1968 roku. „Opowiadania z zabitego miasteczka” to jego debiut prozatorski z 1956 roku. Dlaczego „Opowiadania z zabitego miasteczka” są jedną z moich najważniejszych lektur 2020? To, co urzeka mnie w pisarstwie Kalmana to jego realizm, który nie stroni jednak od sporadycznej satyry i dystansu, a to wszystko zamyka klamra niesamowitego warsztatu lirycznego i artystycznego w języku, jaki używa. Przed chwilą skończyłam czytać kolejną książkę Kalmana wydaną w zeszłym roku „Jeszcze żyjemy”, a to już dla mnie arcydzieło. Czytaliście któreś z dzieł pisarza? #kalmansegal #opowiadaniazzabitegomiasteczka #wydawnictwoausteria #literaturajidysz #bookstagram #bookphotography #bookstagrammer #flatlay #bookworm #booknerd #bookgirl #bookblogger #mustread #goodreads #igreads #igbook #instagramczyta #booksofinstagram #czytambolubie #kochamczytać #kochamksiążki #bookevening #bestbooks #lublin #ilovebooks #booklover #bookcommunity #bookobsessed #czytelniczka #ksiegarkanaregale
Autor tworzy bardzo osobisty traktat filozoficzny Autor tworzy bardzo osobisty traktat filozoficzny poruszając się po swojej rodzinnej Rzeszowszczyźnie. To tutaj, w tych zamaskowanych, pożydowskich pustkach, kreśli dzieło, w którym wyciska dla nas esencję wyparcia, ale podkreśla również nieodzowną istotę pamięci. To nigdy niekończąca się dyskusja z historią i próba prześledzenia przyczyn narastającej nienawiści jednego narodu wobec drugiego. Dawid Szkoła podkreśla: 
„Zapominamy jednak, że gdziekolwiek staniemy, tam świat pęka i mówi do nas historia, z której wiedzmy nie korzystamy, ale dajemy się jej zwieść obietnicą lepszego świata. (…) Wszędzie czegoś i kogoś brakuje. W mojej gminie – Boguchwale, w mojej wsi – Zgłobniu nie ma już żadnych śladów po ludziach, którzy przez wieki mieli tu swój dom. Zostały po nich tylko puste przestrzenie. (…) Powinnyśmy pamiętać też o jeszcze jednej rzeczy: ta ziemia przyjmowała naszych wspólnych przodków przez tyle lat, że stała się ziemią wspólną obu narodów. Żydzi nie byli dla nas obcymi ludźmi, czy nawet gośćmi, ale braćmi i siostrami. Choć z innego ojca i innej matki – stanowiliśmy rodzinę, z którą dzieliło się wspomnienia dobre i złe. Chęć wprowadzania podziałów bowiem jest częścią stałą bycia człowiekiem, to ciągłe „ja” i nienawiść. „I nie wyjdziemy z niej, dopóki nie uznamy, że groby te są wspólne. I że wspólna jest ziemia, na której się znajdują. Zapewne nie umiemy dziś mieszkać na niej razem w pokoju. Podzielić się można jednak tylko wspólną ziemią, ziemią wspólnego przodka. Ziemię, do której tylko jedni mają prawo, można jedynie odbijać i tracić. Bez końca” – podsumowuje Gebert.” Na blogu czeka na Was podsumowanie moich najlepszych lektur minionego roku. „Bejt znaczy dom” to jedna z tych „na zawsze”. Czytaliście? #bejtznaczydom #dawidszkoła #wydawnictwoofficyna #bookstagram #bookphotography #mustread #goodreads #eseje #bookaholic #bookgirl #bookblogger #review #flatlay #bookworm #bookcover #bookstagramtopasja #takczytam #readerlife #bestbooks #igreads #igbook #booksofinstagram #readersofinstagram #lublin #candles #readingcorner #kochamksiążki #kochamczytać #czytambolubie #ksiegarkanaregale
Stworzyć podsumowanie czytelnicze roku to niełat Stworzyć podsumowanie czytelnicze roku to niełatwe przedsięwzięcie. To nie tylko zerknięcie na minione lektury i liczby. To zrewidowanie przyspieszonego tętna, a niekiedy niemal zatrzymania akcji serca, by dać sobie chwilę na odszukanie miarowego oddechu.

Tegoroczne „Porządki na regale” nie są tak opasłe, ponieważ i mój rok przepełniony pracą nie pozwolił na więcej. Ten rok był cichy, bardziej prywatny i kryjący te największe zachwyty dla siebie.
Przyszedł czas na podzielenie się nimi z Wami. 

Nie znajdziecie u mnie jak zwykle książek wyłącznie opublikowanych w 2020 roku, które krzyczą z półek Empiku i dyskontów. Te najlepsze, trzeba szukać i dla siebie znajdować, by potem rozedrzeć sobie nimi serce. 

Czym się kierowałam w wyborze najważniejszych książek minionego roku, które wydawnictwa towarzyszyły mi najczęściej? 

Zapraszam na bloga po odpowiedzi i dyskusję. 

Podzielcie się koniecznie swoimi wrażeniami! 🙂 Link w bio. #porządkinaregale #bestbooks #najlepszeksiążki #bookblogger #bookstagram #bookphotography #bookphoto #bookgirl #bookworm #booknerd #openbook #flatlay #candles #mustread #goodreads #glassesgirl #kawecopen #bookaddict #bookstagramtopasja #goodreads #booksofinstagram #readersofinstagram #readerlife #bookyear2020 #czytambolubie #kochamczytać #kochamksiążki #booklover #lublin #instalublin #ksiegarkanaregale
Są książki, o których trzeba mówić częście Są książki, o których trzeba mówić częściej. Których nie można i nie trzeba się bać. Zatem kolejny cytat dla Was: 

Kierowniczka kolonii Ester Stolicka mówi mi, że dzisiaj głównym zadaniem żydowskiego wychowawcy nie jest wychowanie, bo, po pierwsze, trzeba dzieciom przywrócić dzieciństwo, wygnać z nich starych, zdruzgotanych Żydów. 
W latach wielkiego nieszczęścia żydowskie dzieci straciły swoją dziecięcość i zaufanie do ludzi. Jak trudno przekonać żydowskie dziecko w Polsce, że nie wszyscy ludzie są źli! Ester pokazuje mi dziecko, które dopiero rok temu zostało odebrane z klasztoru. W klasztorze przez parę lat wbijano do dziecięcej główki najdziwniejsze bzdury o Żydach. Tak zatruto temu dziecku duszę, że do dziś jest nieufne wobec żydowskich dzieci i wychowawców. Jednocześnie jest za mądre, by nie rozumieć, samo będąc żydowskim dzieckiem, tak jak jego koledzy, że to, czego je uczono w klasztorze, jest zwykłą brednią. Trucizna klasztoru zrobiła swoje, a teraz zadaniem nauczycielki jest przywrócenie temu dziecku jego dziecięcej i żydowskiej dumy. 

Dzieci bawią się w lesie. Bawią się w piasku, budują bunkry. 
Przed kim ma chronić te dzieci bunkier z piasku? Jakie złe siły na nie czyhają? Czy na nie pamięć. Bunkry są częścią ich życia. Czy przez całe życie będą je prześladowały?” 

Tłum. Monika Adamczyk-Garbowska #przezruinyizgliszcza #podróżpostuzgładzonychgminachżydowskich #mordechajcanin #wydawnictwonisza #takczytam #bookgirl #bookstagram #bookphotography #terazczytam #mustread #readersofinstagram #currentlyreading #readerlife #holocaust #bookworm #booknerd #booklover #czytambolubie #igreads #bookstagramtopasja #czytelniczka #goodreads #bookcover #jewishbook #booksofinstagram #ksiegarkanaregale #bookblogger #kochamczytać #kochamksiążki #bookmorning
Skończyłam pierwszą książkę tego roku. 500 s Skończyłam pierwszą książkę tego roku. 500 stron po stu zgładzonych polskich gminach żydowskich. Nie uciekajmy właściwie od innego słowach - wymordowanych. Autor odbył tę podróż w latach 1946-1947 , a ja nie mogłam uciec od myśli jak Mordechaj byłby jeszcze bardziej załamany, gdyby tę podróż odbył teraz. Zastałby Polskę, w której zamiast garstki ocalałych Żydów, nie zastałby praktycznie żadnego. 

Że antysemityzm po wojnie w Polsce dokonał swojej ostatecznej zagłady. 
Mordechaj nie ma w sobie litości i nie zostawia suchej nitki na żadnej narodowości, który pomagała Niemcom w likwidowaniu wszystkiego, co żydowskie. 

Mordechaj urodził się w Sokołowie Podlaskim, a podczas podróży musiał poddawać się za angielskiego dziennikarza. Jego złość, smutek, żałoba po wszystkich i wszystkim przekłada się na osobisty i obrazowy język zgliszcz. Canin rzetelnie informuje nas o liczbie zamieszkałych, a potem skazanych na zagładę Żydów, przypisy niekiedy korygują te dane, czasem zawyżone bądź zaniżone. W trakcie lektury myślałam, że nieważny jest tysiąc więcej czy mniej. Te liczby są i były monstrualne. A takie książki wciąż trzeba czytać, by chociaż tyle oddać zmarłym - pamięć. Kiedy odebrano im wszystko. 

I na tym fragmencie popłynął w oczach mały potop...:

„Żydowskie kolonie dziecięce w Kolumnie, i nie tylko w Kolumnie, ale i w całej Polsce, to właściwie dziecięce sanatoria, a wychowawcy to lekarze dusz, którym los oszczędził śmierci w komorach gazowych po to, by mogli rozdmuchać ostatnią iskierkę, na nowo rozniecić płomień, który będzie mógł świecić tak, jak świecił przed potopem.
W zniszczonej, zdziczałej Kolumnie, w sąsiedztwie obozów, które za patronów mają dziki, wilki i tygrysy, odzyskują siły nasi ciężko doświadczeni Mojszele i Szlojmele, nasze czarnookie Nechele i Sorele.”

Tłum. Monika Adamczyk-Garbowska #przezruinyizgliszcza #podróżpostuzgładzonychgminachżydowskich #mordechajcanin #wydawnictwonisza #takczytam #bookreview #bookgirl #bookface #bookstagram #bookphotography #terazczytam #mustread #readersofinstagram #bookevening #currentlyreading #readerlife #holocaust #bookworm #booknerd #booklover #czytambolubie #igreads #bookstagramtopasja #ksiegarkanaregale
„Gdy nie czytam, tęsknię.” „Czytanie to u „Gdy nie czytam, tęsknię.” 
„Czytanie to ucieczka od jednych problemów i sprowadzenie do swojej głowy nowych.” 
„Czytanie to powroty - do siebie”. 

To trzy zdania, które poruszyły mnie najbardziej w odpowiedzi na pytanie konkursowe - czym jest dla Was czytanie. 
Dziękuję Wam za udział od serca. Za wrażliwe odpowiedzi. Dlatego też wybrałam osoby, które wiem, że są, zaglądają, ale gdzieś za ścianą skromnego milczenia. A wspólne odczuwanie lektur to piękny dar internetu. Niech Wam się dobrze czyta i książka zabierze Was tam, gdzie pragniecie: @wkwiatki @ula_staniszewska @yovvita . 

Czym jest dla mnie czytanie, a potem pisanie o książkach? To intymne odzierane siebie, spojrzenie przez dziurkę od klucza i otworzenie drzwi do sypialni wrażliwości. Odarcie siebie z siebie, by poczuć coś razem i mocniej. 
#pustamapa #konkurs #alenamornštajnová #wydawnictwoamaltea #bookstagram #bookblogger #bookphotography #bookpile #armchair #readingcorner #readerlife #readersofinstagram #booksofinstagram #igreads #instagramczyta #igreads #igbook #bookworm #bookgirl #goodreads #mustread #czytambolubie #kochamczytać #kochamksiążki #booknerd #bookstagrammer #booklover #readingtime #bookaholic #ksiegarkanaregale #lublin
NOWOŚCI NA REGALE. Witajcie w Nowym Roku! Z jaka NOWOŚCI NA REGALE. Witajcie w Nowym Roku! Z jaką lekturą wchodzicie w 2021? Jakie książki czekają na nas w styczniu? Jest ich całkiem sporo!

Wyczekiwany przeze mnie komiks jednej z moich ulubionych twórczyń od @kultura_gniewu . Reportaż polecany również przez @ilo.wisniewska . Dwie ciekawe książki na temat chorowania, mnóstwa dobra od @austeriabooks , coś niebywałego przygotowało dla nas @ksiazkoweklimaty oraz z ciekawością przyglądam się kolejnym książkom od @proby_wydawnictwo , chcąc w końcu którejś skosztować. 

Wybrałam dla Was jeszcze trochę! Zapraszam na bloga. #nowościnaregale #newbooks #bookstagram #bookgirl #bookblogger #bookstagrammer #bookphotography #noweksiążki #readersofinstagram #bookmorning #coffeelover #bialetti #kawiarka #coffeeandbooks #readingissexy #czytaniejestsexy #pustamapa #alenamornstajnova #bookworm #takczytam #terazczytam #currentlyreading #readerlife #readingtime #kochamczytać #igreads #instagramczyta #booksofinstagram #bookstagramtopasja #ksiegarkanaregale
Witam Was w 2021 roku. Macie jakieś książkowe p Witam Was w 2021 roku. Macie jakieś książkowe postanowienia i nie tylko? Czekacie na coś niecierpliwie? Pamiętajmy, że 2021 to rok Stanisława Lema, więc zdecydowanie warto wrócić bądź rozpocząć przygodę z pisaniem mistrza. Macie swoje faworyty? U mnie to „Szpital przemienienia”, „Solaris” albo jak tu nie kochać Pirxiego ? ☺️ U mnie to nie tylko książki, ale i też plakat mistrza w wykonaniu @przemek.debowski . Kocham te projekty okładek 😍! Miłego pierwszego dnia roku! 😍 #2021roklema #stanisławlem #eden #wydawnictwoliterackie #poster #przemekdębowski #plakat #bookdesign #bookcover #bookgirl #bookblogger #goals #bookstagram #bookphotography #booklover #booknerd #bookworm #oldbooks #bookshelf #bookface #czytambolubie #kochamczytać #kochamksiążki #igbook #instagramczyta #igreads #takczytam #terazczytam #readerlife #readersofinstagram
Mam nadzieję, że kończycie rok z pięknymi lekt Mam nadzieję, że kończycie rok z pięknymi lekturami. Czy ten rok był łaskawy, czy może Was poturbował - mam nadzieję, że po prostu dzisiejszy dzień spędzicie z najbliższymi. Że to z tą nauką wychodzimy z tego roku - najważniejsi są bliscy i zdrowie. Czytanie na pewno wielu z Nas wspomagało. Nie mam dla Was póki co wielkich podsumowań o powalających lekturach tego roku, ale mam dla Was konkurs, w którym będziecie mogli wygrać 3 egzemplarze książki, z którą kończę ten rok - „Pusta mapa” @alenamornstajnova zaręczam jest dziełem równie wybitnym jak „Hana”. Znów zachwyca jej wielowarstwowość, mnogość wątków i niepokojące wichry historii, które nieodzownie szarpią ludzkim losem. W ramach konkursu powiedzcie mi, zwłaszcza w tym trudnym roku - CZYM JEST DLA WAS CZYTANIE? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzę w poniedziałek 4 stycznia ☺️ Tymczasem Szampańskiej zabawy na przekór wszystkim i wszystkiemu! 💃🏻 #alenamornstajnova #alenamornštajnová #pustamapa #terazczytam #konkurs #bookstagram #bookphotography #bookgirl #flatlay #mustread #goodreads #currentlyreading #newyear #booklover #booknerd #bookworm #bookcover #takczytam #igreads #instagramczyta #bookaholic #readersofinstagram #readerlife #booksofinstagram #bookblogger #czytambolubie #readingissexy #kochamczytać #kochamksiążki #ksiegarkanaregale
Load More... Follow on Instagram

Facebook

Tagi

biuro literackie book addict bookblogger book girl bookworm czytaj bo umrzesz czytaj polsko dobra literatura dobra proza dowody na istnienie eseje good reads książki książkoholiczka książkowe klimaty księgarka na regale literatura literatura faktu mol książkowy must read new books non-fiction nowe książki nowości na regale opowiadania picture book poezja polska proza premiery premiery wydawnicze proza recenzje reportaż reportaże wydawnictwo afera wydawnictwo amaltea wydawnictwo czarne wydawnictwo dwie siostry wydawnictwo karakter wydawnictwo literackie wydawnictwo marginesy wydawnictwo nisza wydawnictwo pauza wydawnictwo w.a.b. wydawnictwo znak
  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • RSS

Zaprojektowane przez Elegant Themes | Obsługiwane przez WordPress