Od wielu lat statystycznie rzecz biorąc październik jest najdroższym miesiącem roku. Pod względem i pieniężnym i kulturowym. To wysyp świetnych filmów, książek, muzyki i koncertów. W tym miesiącu wybieram się na wystawę Fridy Kahlo w CK Zamek w Poznaniu. Wręczona będzie Nagroda Kościelskich w Miłosławiu, na którą też mam nadzieję dotrzeć. Koncertowo wpadnę oczywiście na Natalię Przybysz, również w poznańskim CK Zamek. A do kina koniecznie chcę iść na „Fantastyczną kobietę” czy „Twój Vincent”. A przypominam, że 27/10 do kin wchodzi „A ghost story”, nad którego wizjonerstwem rozpływałam się już w wakacje po festiwalu Nowe Horyzonty. Nie zapominając, że czeka nas jeszcze Conrad Festival i Targi Książki w Krakowie pod koniec miesiąca. Wulkan możliwości na oceanie niecierpliwości człowieka głodnego kultury wszelakiej.
Dlatego październikową porą postanowiłam rozpocząć cykl „Nowości na regale”. Czyli książki, których jeśli nie przeczytam, będę absolutnie chora od środka z czytelniczego głodu:
5/10 – O tej książce już wspominałam, ale przypominam, że Wydawnictwo Książkowe Klimaty prezentuje nam w tym miesiącu „W ciemność” Anny Bolavy. „W ciemność to opowieść o życiu w dusznym postkomunistycznym miasteczku i o kontakcie z przyrodą, która staje się ucieczką, ale również studium rozpadu osobowości. Wszystko, o czym opowiada narratorka, jest jednocześnie przefiltrowane przez zakorzenioną w ludowej, magicznej wizji świata wrażliwość – rośliny, zwierzęta, rzeki, a nawet strychy bywają tu reprezentantami tajemniczych, nadprzyrodzonych sił.” Rozpad osobowości? Mnie już tym kupiono.
9/10 – Wiem, że wielu sięga po światowy bestseller „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, ale nie zapominajmy, że Anna Dziewit-Meller raczy nas też w Wydawnictwie Znak książką „Damy,dziewuchy,dziewczyny.Historia w spódnicy”. A „w książce występują: Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego,Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości,Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki,Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
…i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!”
11/10 – „Slash” w Wydawnictwie Agora zaciekawiło mnie ze względu na to, że jest to powieść młodzieżowa, która dotyka problemów LGBT w czasach kiedy tolerancja nadal nie jest oczywista. Same wydawnictwo zachęca do niej tymi słowami: „Bezpretensjonalna, pełna delikatnego humoru i mądrości życiowej – bynajmniej nie z podręczników psychologii – druga powieść Natalii Osińskiej potwierdza, że oto wyrasta nam nowa gwiazda literatury młodzieżowej. „Slash”, który dotyka problematyki LGBT, choć opowiada o (starszych) nastolatkach i dla nich jest w pierwszym rzędzie przeznaczony, zaciekawi każdego bez względu na wiek, komu bliskie są tolerancja i nie narzucanie nikomu własnej wizji świata.”
16/10 – Urszula Jabłońska w Dowodach na Istnienie przedstawia nam Tajlandię jako obraz daleki od folderów turystycznych. W „Człowiek w przystępnej cenie” nie będzie pewnie łatwo. Mamy tutaj: „Poo, którą w jej kuchni w slumsie w Bangkoku odwiedził Jamie Oliver. Są i inne tajskie kobiety, które powinny być „jak porządnie złożony materiał”. Są też mężczyźni, którzy zaczęli znikać po tym, jak najpierw zniknęły ryby. Jest Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, która już nie walczy.” Brzmi kalejdoskopowo i zachęcająco.
24/10 – Sama sekretarz redakcji Wydawnictwa Dowody na Istnienie, Olga Gitkiewicz przedstawi nam książkę „Nie hańbi”. To reporterskie zestawienie historii o polskim rynku pracy kiedyś i dziś. Filip Springer napisał o niej w samych superlatywach twierdząc, że jeśli jego „13 pięter” Was rozwaliło (a mnie tak), to „Nie hańbi” zgniecie Was jeszcze bardziej.
25/10 – Omami nas „Zapach mężczyzny” Agnety Pleijel w Wydawnictwie Karakter. Wiem, że nie jestem jedyną, która pokłada w tej książce ogromne nadzieje. Po znakomitej „Wróżbie”, bildungsroman z perspektywy dziewczynki, której daleko od banału, czas przenieść się do studenckich lat autorki, która chłonie świat, rozwija się i „szuka równowagi w relacji z matką i ojcem, który zostawił rodzinę”. Będzie też o miłości do literatury i pisania. I zapewne o moim zachwycie zaraz po lekturze.
Wydawnictwo Format ukochało mnie dziś niesamowitą informacją. W serii „Światowi mistrzowie dzieciom” swoje siły połączyły Olga Tokarczuk i ilustratorka Joanna Concejo i razem stworzyły „Zgubionej duszy”, która ma się ukazać podczas Targów Książki w Krakowie (26-29/10). Jak zapowiada samo wydawnictwo: „Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.”
Wydawnictwo Czarne szykuje nam taki wysyp, że odważę się podsumować go hurtowo, bo już wspominałam o tych cacuszkach wcześniej. Zatem wypatrujcie:
11/10 – „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej to nadchodzący trudny reportaż. Historia chłopczyka, na którego pogrzeb przyszły tłumy nie wiedząc kim on jest. Dziś wiadomo, że był to Szymon z Będzina, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Reporterka dociera do źródeł i próbuje ustalić jakim cudem udawało się ukrywać tę śmierć.
18/10 – Kolejna książka w ukochanej serii Amerykańskiej, tym razem zabiera nas na „Głębokie południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji” autorstwa Paula Theroux.
25/10 – Marcin Kącki znany z poruszających reportaży o Białymstoku czy „Historii milczenia” wokół dyrygenta poznańskich słowików, tym razem bierze na celownik mój sąsiedzki „Poznań. Miasto Grzechu”. Jestem ogromnie ciekawa co będzie się tutaj działo!
25/10 – Tego samego dnia ukaże się kolejna wyczekiwana biografia w bogatej serii ludzi wybitnych. Tym razem przyjrzymy się postaci Ireny Sendlerowej pióra Anny Bikont, znanej dziś rzeszom wdzięcznych ludzi dzięki jej odwadze przy ratowaniu żydowskich dzieci.
Portfele w ruch! Oczy do dzieła! Dusza do chłonięcia! Start! 🙂