Grudzień to inwentaryzacje, czas ciszy wydawniczej i ferworu świątecznych przygotowań. Styczeń nas jednak już nie oszczędza i wydawnictwa ruszają w naszą stronę szarżując gatunkowo oraz tematycznie. Trudno wybrać zaledwie skrawek nowości, które chciałoby się przeczytać wraz z początkiem roku, ale oto one. Nowości na Regale, które oferuje nam atrakcyjny wydawniczo styczeń, a ja przyłączam się w chęci zajrzenia do nich:

15/01 – styczeń uraczy nas tłumaczeniem legendarnej prozy Boba Dylana. „Tarantula” w przekładzie Filipa Łobodzińskiego w Biurze Literackim to nie lada gratka dla fanów legendy. „Zestawiano ją z twórczością beatników: Williama S. Burroughsa, Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca oraz porównywano z techniką Joyce’a. Przypisywano jej liczne poetyckie wpływy, szczególnie powinowactwa z wierszami Arthura Rimbauda. „Tarantula” ukazuje wielką wyobraźnię Dylana oraz wiarę w artystyczną powinność opisywania codziennego życia.Na kartach „Tarantuli” – podobnie jak w tekstach piosenek – Dylan bierze na warsztat rozmaite amerykańskie mity, wątki z ballad i opowieści ulicznych, ale tym razem przepuszcza je przez strumień świadomości, rozbijając je ironią, parodią, śmiechem.” – dla mnie konieczność!

17/01 – Seria Amerykańska wciąż się powiększa, wielu z Was na pewno widziało już styczniową zapowiedź Wydawnictwa Czarnego w postaci książki „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim”. Jak sam tytuł wskazuje będzie to literatura faktu obnażająca to, co skrywa miasteczko w Montanie, a mianowicie skrywaną przemoc w zżytej społeczności dumnej ze swojej drużyny futbolowej. Ja jednak szczególnie zwracam na nią uwagę nie tylko ze względu na frapującą tematykę, ale na autora. Jon Krakauer już objawił nam swój talent w Polsce np. w książce „Pod sztandarem nieba”, w której zachwycił mnie swoim stylem prowadzenia narracji i głębokiej analizie społeczności Mormonów w Stanach Zjednoczonych na podstawie brutalnej zbrodni.

17/01 – Wydawnictwo Agora ogłosiło wiele ciekawych kąsków na styczeń i luty. Mi wciąż trudno się opędzić od tematyki Holokaustu czy wojny. Jerzy A. Wlazło w książce „Chłopak z Katynia. Niewyjaśniona tajemnica lasu katyńskiego” prezentuje niesamowite losy Henryka Troszczyńskiego, porucznika, powstańca, ostatniego żyjącego bezpośredni świadka odkrycia polskich grobów w lesie katyńskim. Ale to także losy człowieka, który zderzył się z historią w młodym wieku, obraz wojny widziany okiem bezpośredniego jej świadka oraz wizja Warszawy, której już nie ma.

17/01 – Susan Sontag powraca w tym miesiącu w książce „Style radykalnej woli” w Wydawnictwie Karakter. „Nowy tom esejów amerykańskiej pisarki obejmuje teksty o myśleniu pornograficznym, ciszy, Cioranie i Bergmanie.” Czy trzeba coś więcej? Na pewno znowu będzie rozważnie, burzliwie i da do myślenia.

17/01 – Wielu z nas wypatruje pierwszej książki w nowym Wydawnictwie Pauza. Mowa o „Legendzie o Samobójstwie” Davida Vanna, która u mnie już czeka na swoją lekturę i szczerą relację dla Was. „Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.” – pisze wydawca, a ja czekam cierpliwie, by się przekonać czy i mnie „potarga”.

18/01 – Mam słabość do poezji Agnieszki Wolny-Hamkało. Tomik „Panama Smile” to jeden z lepszych zeszłego roku, a próby w literaturze dla dzieci w postaci „Nikt nas nie upomni” zachwyciły wielu czytelników szukających czegoś niebanalnego dla młodych i nie tylko. Zatem bez wahania sięgnę po kolejną prozę pani Agnieszki. „Moja córka komunistka” ukazuje się w Wydawnictwie W.A.B i liczę, że znów zamiesza w wyobraźni i zadowoli miłośników dobrej, polskiej literatury. „Nasze nerwice, nasza kuchnia i nasze rewolty. Kobieta indywidualistka w teatrze życia.” – jestem za.

24/01 – Wydawnictwo Literackie proponuje kilka ciekawych powieści, moje oko jednak przykuło soczyste „Fuck America”. Urodzony w 1926r. Edgar Hilsenrath jako jeden z pierwszych pisarzy niemieckiego pochodzenia odważył się na humor i groteskę w tematyce Holokaustu. „Nowy Jork, lata pięćdziesiąte XX wieku. Jakob Bronsky, niemiecki Żyd, pracuje nad autobiograficzną powieścią dotyczącą jego życia w getcie. Każdą wolną chwilę spędza w niewielkiej kafejce wraz z grupą imigrantów, przelewając słowa na kolejne strony maszynopisu.” Jakakolwiek satyra na amerykańskie społeczeństwo, amerykański sen i mity wokół niego zawsze przykuwa moją uwagę.

31/01 – „Dziecko w śniegu” będzie się z pewnością różnić w perspektywie i tonie od „Chłopaka z Katynia” czy „Fuck America”. To będzie kolejny warty uwagi traktat o pamięci i przetrwaniu od Wydawnictwa Czarnego. A pamiętać wciąż trzeba. „Włodek Goldkorn Żyd, Polak, ceniony włoski publicysta – podobnie jak wiele innych dzieci osób ocalałych z Holocaustu całe życie spędził w cieniu Szoa, wśród strzępków opowieści, fragmentów wspomnień. Jego ciocia Nachcia poszła do komory gazowej z córeczką na rękach. „To nie jest świat godzien tego, żeby na nim żyć” – powiedziała, choć mogła oddać dziecko i uniknąć śmierci. Jego ciocia Chajtełe, uciekając przed Niemcami, porzuciła niemowlę w śniegu. Przeżyła. Tego, kto przetrwał Zagładę, nie można sądzić ludzką miarą, pisze Goldkorn.”

Jutro ukazuje się również nowy magazyn Pismo  na polskim rynku. Dziś w Wyborczej możemy poczytać jak się udał „polski New Yorker”: http://wyborcza.pl/7,75410,22846221,pismo-pod-tytulem-pismo-czyli-jak-udal-sie-polski-the-new.html

Co nowego wyląduje na Waszych regałach w tym miesiącu? 🙂