16/01 – Wydawnictwo Pauza zaczyna ten rok dobrze. Jeśli to możliwe, to tak – opowiadania Mirandy są jeszcze lepsze niż Pierwszy bandzior. Dlatego zdecydowałam się po raz kolejny patronować nieokiełznanej autorce, a przede wszystkim jej dzikiej wyobraźni. W kilku poruszających opowiadaniach, w których przewija się szereg pokracznych postaci, dotyka nas do głębi ich chęć przynależności i akceptacji. Miranda July znów balansuje na krawędzi absurdu, by nasycić nas nie tylko fabułą, ale też czułym językiem charakterystycznym tylko dla niej. Wypatrujcie konkursów, w których do wygrania będą premierowe egzemplarze tego zbioru!

Pierwsza książka Wydawnictwa Tajfuny wyjdzie 30 stycznia i znajdziecie ją w księgarniach kameralnych! Obok tego nie można przejść obojętnie. Nowe, poprawione tłumaczenie profesora Mikołaja Melanowicza pozwoli na nowo odkryć fascynujące piękno japońskiego “Zmierzchu” – zapewnia wydawnictwo. Jeśli chodzi o treść, to mamy tutaj do czynienia z powieścią o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami. To poetycka i przejmująca historia ludzi, którzy próbują jakoś funkcjonować, szukając swojej formy buntu. Pełne symbolicznych retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników obrazy z życia na tle przemian, jakie po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie.

23/01 – Krótko i na temat – jeśli ktoś nie czytał jeszcze tej klasyki, to niech zacznie rok od jej nadrobienia, bo Wydawnictwo Marginesy wznawia!

23/01 – Piękny tytuł „Pięknej rupieciarni”, w której przyglądamy się postaci Hrabala. Pisarz legenda – to na pewno. Pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.

28/01 – Anna Cieplak wpisała się już na stałe w nurt polskiej prozy, gdzie z charakterystyczną dla siebie czułością portretuje ludzi u progu dorosłości. Czas na trzecią powieść autorki i zajrzenie w życie bohaterów i próbę odpowiedzi na pytanie czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

28/01 – Wyczekiwana książka od Biura Literackiego po krótkiej „Tańczę boso”. Czas na pełen zbiór siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith. Autorem wyboru i wszystkich przekładów jest Filip Łobodziński. Publikacja będzie zawierać także dwadzieścia rękopisów oraz portrety artystki wykonane przez Stevena Sebringa. Całość uzupełnią komentarze do poszczególnych tekstów przygotowane przez tłumacza, muzyków i artystów współpracujących z Patti Smith oraz przez nią samą, które przybliżą czytelnikowi kontekst ich powstania. Konieczność!

30/01 – Wydawnictwo Marginesy wydaje nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.